Facebook Twitter Google +1     Admin

HISTÒRIA ELECTORAL MUNICIPAL DE GATA, 1979-2015, 36 anys de democràcia ( I )

20150614234147-alcaldesdemocraciagata.jpg

En aquest període s’han succeit nou legislatures i la que entra ara serà la desena

Magda Mengual és la tercera alcaldessa de la història de Gata i la vuitena màxima autoritat municipal des de 1979

Arrel de la data històrica que va viure el poble de Gata ahir dissabte dia 13 de juny de 2015, a nivell polític, amb el canvi de govern municipal, ja que s’ha format un pacte progressiste a tres bandes (Compromís per Gata, PSOE i Junts per Gata), deixant al Partit Popular a l’oposició, anem a recordar la història política local dels últims 36 anys, els del període democràtic.

Era el diumenge 3 d’abril de 1979, primeres eleccions democràtiques; el 24 de juny de 2015 han tornat a ser, aquestes les que feia deu. Si repassem les dades de votacions, el calendari és el següent:

1er.- 3 d’abril de 1979; 2n: 8 de maig de 1983; 3r.- 10 de maig de 1987; 4rt.- 26 de maig de 1991; 5é.- 28 de maig de 1995; 6é.- 13 de juny de 1999; 7é.- 25 de maig de 2003; 8é.- 27 de maig de 2007. 9é.- 22 de maig de 2011. 10é.- 24 de maig de 2015.

Sempre hem votat al mateix lloc?. No. Recordeu quan es votava no sols al col.legi. Abans les taules electorals també estaven al carrer la Bassa, a l’Ajuntament i a Ca Pepito "Galleta"(Plaça Nova). Enguany s’ha estrenat un lloc nou, sustituint a un altre més complicat per l’accés. Ha sigut el Centre Polivalent.

Coneixeu tots els alcaldes democràtics de Gata en aquestes nou legislatures?:

De 1979 a 1983 dos: JUAN BAUTISTA PONS LEYDA (CD) i EDUARDO ADOLF MULET SALVÁ (AP i CP). A la mort del primer, novembre de 1980, li succeí el segon.

De 1983 a 1987 (CP) i de 1987 a 1991 (CP-PP) per dos legislatures consecutives fou alcalde EDUARDO ADOLFO MULET SALVÁ. 

De 1991 a 1995 fou alcalde VICENTE FONT LEYDA (PSPV-PSOE). 

De 1995 a 1999 Gata va passar per una moció de censura. De 1995 a 1997 va governar VICENTE FONT LEYDA (PSPV-PSOE) i de 1997 a 1999 GABRIEL FELIU PEDRO (1997-1999).

De 1999 a 2003 va ser alcalde GABRIEL FELIU PEDRO (PP).

De 2003 a 2007 fou alcalde JOSÉ DIEGO MULET (PSPV-PSOE).

De 2007 a 2011 va governar la primera alcaldessa de Gata ANA MARÍA SOLER OLIVER (PP).

De 2011 a 2015, foren dos dones. Primer la ja dita ANA MARÍA SOLER OLIVER i, per renúncia d’esta, des de    de 2014, MARÍA TERESA SIGNES CASELLES (PP).

La nova alcaldessa, tercera dona, per al període 2015 a 2019 és MAGDA E. MENGUAL MORATA (Compromís per Gata).

FONT: Arxiu blog CRONISTA DE GATA.

14/06/2015 23:16 cronistadegata #. HISTÒRIA LOCAL

Comentarios » Ir a formulario

No hay comentarios

Añadir un comentario



No será mostrado.



Blog creado con Blogia. Esta web utiliza cookies para adaptarse a tus preferencias y analítica web.
Blogia apoya a la Fundación Josep Carreras.

Contrato Coloriuris