Facebook Twitter Google +1     Admin

HUI ENTRA EL NOU RECTOR: és el que fa 51 des de 1574

20110918114637-ultims8rectors.jpg

(A la composició fotogràfica teniu els últims rectors que han regentat la parròquia)

La parròquia de Gata ha estat regentada fins ara per 50 sacerdots des de la seua creació en 1574 a setembre de 2011

El primer va ser Mossen Antich Ferrer. El nou que entra aquesta vesprada és En Francisco Manuel Murillo Roldán (nº 51)

Els quatre últims: Don José Ignacio Llópez; Don Pablo Sopena; Don Blas Sales (sols com a administrador) i Don Santiago Bohigues

Aquesta vesprada farà la seua entrada i la nova presa de possessió el nou rector de la parròquia En Francisco Manuel Murillo Roldán. Però molts rector ha tingut la parròquia de Sant Miquel Arcàngel de Gata, des de la seua creació com a tal?.

Anem a fer un poc d’història religiosa. Aquesta és la relació, d’on eren nadius alguns, i el temps que han estat al càrrec de la parròquia con a regents. Sols un, Don Blas, va estar com a ecònom.

1.- N´ ANTICH FERRER. 1574-1591. 2.-EN PEDRO GINER.  1 desembre 1591-1600. 3.-EN SEBASTIÁN SAPENA.  1 desembre 1591-1600. 4.-EN CLEMENTE PEXO. València. 26 febrer 1620-agost 1625. 5.-EN MARCH ANTONI MARTÍ. 20 agost 1625 - desembre 1635. 6.-PARE LUIS GASET. Desembre 1635 - juny 1636. 7.-PARE ONOFRE SEGARRA. Juny 1636 - abril 1637. 8.- EN JUAN SENDRA. Pego. 8 maig 1637 – 18 octubre 1662. 9.- EN FRANCISCO TUDELA. Benigànim. 19 octubre 1662 – octubre 1691. 10.- PARE JAIME ESPASA. Desembre 1691 – 13 gener 1692. 11.- EN GREGORI GISBERT. Alcoi. 13 gener 1692 – 30 novembre 1736 (+). 12.- EN TOMÀS GIL. Desembre 1736 – 20 maig 1737. 13.- EN TOMÀS BORRELL. Quart de les Valls. 21 maig 1737 – 17 juny 1787 (+). 14.- EN DOMINGO CRESPO. Juliol 1787 – febrer 1788. 15.- EN MIGUEL GAZO BLANC. 28 febrer 1788 – 11 desembre 1800. 16.- EN JOSÉ MARIO. 24 desembre 1800 – 30 desembre 1806. 17.- EN FRANCISCO CARDONA. Novembre 1806 – 1 febrer 1807. 18.- EN JOSÉ VICENTE ALONSO. 1 febrer 1807 – 20 abril 1817. 19.- PARE VICENTE BAYDAL. 30 abril - 4 octubre, 1817. 20.- EN MATIES LÓPEZ. 4 octubre 1817 – 12 abril 1819 (+). 21.- EN RAMÓN QUILIS. 4 maig – 20 desembre, 1819. 22.- EN ROQUE ARTAL PINEDA. 21 desembre 1819 – 31 gener 1826. 23.-  PARE LUIS MATA. Del 10-2 al 30-3 de 1826. 24.- PARE NICASIO ORTOLÁ. 3 abril – 8 agost, 1826. 25.- EN TOMAS MARÍN. 9 agost 1826 – 13 agost 1836. 26.- EN CRESCENCIO FONBUENA. 14 agost 1836 – 3 març 1837. 27.- EN MATIES BAIXAULI. Març – agost, 1837. 28.- EN MANUEL CLARAMUNT. 5 desembre 1837 - 13 setembre 1938. 29.- EN JOSÉ MAS. Teulada. Setembre - desembre 1838 i 16 març – 13 setembre 1857. 30.- EN  VICENTE TEROL. Montesa. 18-11-1811. Desembre 1839. 31.- EN FRANCISCO MARTÍNEZ BENEITO. Altea. 14 setembre 1857 – 1 juliol 1884. 32.- EN VICENTE PEDRÓS MARTÍNEZ. Gata. 4 juliol – 30 novembre, 1884. 33.- EN JUAN MARTÍNEZ BLASCO. Cerdá. 6 desembre 1884 - juny 1898. 34.- EN JOSÉ GARCÍA MESTRE. Alaquàs. 20 juliol 1898 – 7 maig 1902. 35.- N´ANTONIO GÓMEZ VICEDO. Dénia. 8 maig 1902 - 1910. 36.- EN JOSÉ ARTIGUES GAYÁ. Pedreguer. 12 abril 1910 – 18 març 1913. 37.- EN JOSÉ MARÍA CATALÁ LLORENTE. València.25 maig 1913 – 17 octubre 1921. 38.- EN JOAQUÍN MORA MIRALLES. Parcent. 19 febrer – 20 desembre, 1922. 39.- N´ANDRÉS ESCRIVÁ SANCHO. Gandia. 22 desembre 1922 - 25 setembre 1925. 40.- EN JOAQUÍN ALFONSO BOSCH. Puçol. 27 setembre 1925 – 10 octubre 1929. 41.- N´ALEJO SENDRA TARRAZÓ. Villalonga. 15 juny 1930 – 24 juliol 1950. 42.- N´HONORIO MANUEL CASTELLÓ QUILIS. Onil. Agost 1950 – 20 febrer 1954. 43.- EN VICENTE LLOPIS BERTOMEU. Teulada. 7 març 1954 – 1 juliol 1969. 44.- D. MANUEL FRASÉS PÉREZ. Ondara. 20 juliol 1969 – 30 agost 1974. 45.- EN VICENTE MARQUÉS PASTOR. Poble Nou de Benitatxell. 10 novembre 1974 – 1 novembre 1994. 46.- EN JOSÉ TOMÁS SALA. La Xara (Dénia). 6 novembre 1994 – 25 setembre 1997. 47.- EN JOSÉ IGNACIO LLÓPEZ GUASCH. Torrent. Octubre 1997 - setembre 2004. 48.- EN PABLO SOPENA BARONA. València. 12 octubre 2004 - 29 desembre 2006. 49.- EN BLAS SALES JUAN. Carcaixent. Administrador de la parròquia. Gener – 29 setembre 2007. 50.- EN SANTIAGO BOHIGUES FERNÁNDEZ. Gandía. 12 octubre 2007 - 18 setembre 2011. 51.- EN FRANCISCO MANUEL MURILLO ROLDÁN. 21 setembre 2011-...

FONTS: Quadre-resum de “Curas que han regentado la parroquia desde 1574”. Recopilació del sacerdot En Manuel Castelló Quilis. Sagristia de l´església parroquial de Sant Miquel Arcàngel. (Arxiu Parroquial) i el·laboració pròpia. 

18/09/2011 11:47 cronistadegata #. HISTÒRIA LOCAL

Comentarios » Ir a formulario

Autor: Gater

que va ser de don pablo? va desapareixer sobtadament...

Fecha: 19/09/2011 23:30.


gravatar.comAutor: CRONISTA DE GATA

A "gater": als nadals de 2006 i quan tenia una forta crisi personal, s'en va anar de la parròquia. Més tard, vaig saber que ja havia penjat els hàbits, com es sol dir.

Fecha: 19/09/2011 23:34.


Autor: Gater

penjar els habits? et refereixes a que ja no es rector?

Fecha: 19/09/2011 23:45.


gravatar.comAutor: CRONISTA DE GATA

Segons tinc entés sí, efectivament ja no és rector que exerceix a una parròquia i passa a un altre estadi de la vida, que no se com és el nom. Rector se és tota la vida.

Fecha: 19/09/2011 23:49.


Añadir un comentario



No será mostrado.



Blog creado con Blogia. Esta web utiliza cookies para adaptarse a tus preferencias y analítica web.
Blogia apoya a la Fundación Josep Carreras.

Contrato Coloriuris