Facebook Twitter Google +1     Admin

HISTÒRIA LOCAL: Les 8 alcaldies dels últims 50 anys

20110611231314-alc50.jpg

Arrel de constituir-se hui un nou Ajuntament i elegir-se l’alcaldessa en el seu segon mandat corporatiu, vaig a repassar, basant-me en el llibre recentment publicat "Gata de Gorgos i els seus alcaldes 1900-2011", els alcaldes elegits en els últims 50 anys. Per tant 1961-2011 és el temps que abarca el resum i vuit els alcaldes i alcaldessa els que repassem.

Acabava quasi el primer periode legislatiu l’alcalde MATÍAS SALVÁ MONFORT quan començava l’any 1961. Al segon mandat d’ell va ser del 5 de febrer d’eixe any fins al dia de Sant Miquel de 1963.

Un total de cinc mandats legislatius va tindre l’alcalde següent JULIÁN MONFORT CALATAYUD, des del 30 de setembre de 1963 al 31 de gener de 1976.

Després sigué alcalde de la transició i posteriorment alcalde amb el PSOE, VICENTE FONT LEYDA. El primer mandat abarcà de l’1 de febrer de 1976 al 18 d’abril de 1979. Més tard, el 15 de juny de 1991 comença el període que dura fins el 15 de juny de 1995 i finalment el 17 de juny de 1995 comença fins la moció de censura el temps del tercer període fins el 20 de setembre de 1997.

L’altre alcalde sigué JUAN BAUTISTA PONS LEYDA, sota les sigles de AP que després seria PP, que durà del 19 d’abril de 1979 fins a la seua mort, el 19 de novembre de 1980.

Li succeí EDUARDO ADOLFO MULET SALVÁ (AP) que va manar en tres períodes, del 29 de novembre de 1980 al 14 de juny de 1991.

Del 13 d’octubre de 1997, arrel de la moció de censura feta a Vicente Font, fins 2 de juliol de 1999 gobernà GABRIEL FELIU PEDRO (PP), que va continuar un altre mandat, del 3 de juliol de 1999 al 13 de juny de 2003.

Un període legislatiu manà el següent alcalde, JOSÉ DIEGO MULET (PSOE), del 14 de juny de 2003 al 15 de juny de 2007.

Finalment, ANA MARÍA SOLER OLIVER mana el primer període, del 16 de juny de 2007 al 10 de juny de 2011 i hui dia 11 comença la segona etapa política legislativa municipal.

FONT: Llibre de l’Arxiu Municipal "Gata de Gorgos i els seus alcaldes 1900-2011" -Sílvia Leyda Fornés-, Ajuntament de Gata.  

11/06/2011 22:54 cronistadegata #. HISTÒRIA LOCAL

Comentarios » Ir a formulario

Autor: JJ

Ja sé que estic pesat amb els comentaris ultimament, pero es que hui he llegit el llibre i tinc una duda. Julián Monfort va ser republicà abans de convertir-se en alcalde?

Fecha: 14/06/2011 00:01.


gravatar.comAutor: CRONISTA DE GATA

A JJ:
Si et referixes a Don Julián, per supost que no, perquè és posterior i pertanyia als Terços representatius. Supose diràs Julián Monfort Leyda. Aquest si que va ser el president del Directori Militar que havia imposat la República.

Fecha: 14/06/2011 08:29.


Añadir un comentario



No será mostrado.



Blog creado con Blogia. Esta web utiliza cookies para adaptarse a tus preferencias y analítica web.
Blogia apoya a la Fundación Josep Carreras.

Contrato Coloriuris